Skip to content

Dlaczego (nie) warto kupować w chinach?

Zakupy w chinach online

Czy warto kupować towary w Chinach?

Skoro tutaj trafiłeś, oznacza to, że musiałeś mieć jakąś styczność z zakupami w Chinach… Chciałbyś się pewnie dowiedzieć czy warto kupować w Chinach i jakie są ewentualne plusy i minusy owych zakupów. W ostatnich latach zakupy w chinach nabierają na popularności. Kupują osoby prywatne,  tak jak i sprzedawcy – ci więcej i ci mniej uczciwi…

Nawet jeżeli sam tam nie kupujesz, wystarczy wejść na nasz znany portal aukcyjny… Wcześniej głownie duże firmy zlecały swoją produkcję w tym kraju. Teraz przeglądając ogłoszenia widzimy masę produktów prosto z chińskich sklepów online. Więc często nawet nieświadomy, kupujesz coś właśnie bezpośrednio z Chin (nie m mówię o produktach, które i tak zawsze stamtąd pochodziły, a na które nikt nie zwraca uwagi – chodzi o duże marki)… Pół biedy jak kupujesz od kogoś, kto już dany produkt zaimportował i sprzedaje z zyskiem… Zdarzają się sprzedawcy (sam osobiście się raz naciąłem), którzy doliczają parę złotych i po Twoim zakupie, sami kupują bezpośrednio z chińskich sklepów online ustawiając tam Twój adres zamieszkania. Jeżeli nie sprawdzisz skąd zostaje wysyłany towar to w takim przypadku, płacisz więcej za pośrednika – sprzedającego.

Czy warto więc kupować i importować przedmioty z chin? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu… Trzeba pomyśleć co i dlaczego chcę kupić? Każdy zakup ma swoje plusy i minusy.

Plusy

Wchodząc w chiński sklep online jesteś od wejścia bombardowany niskimi cenami i przecenami! Na wstępie kuszą dodatkowo, aby się zarejestrować, i otrzymać zniżkę kilku dolarów na pierwszy zakup. Wybór jaki mamy w produktach z chin jest czasem większy. Jako, że nie każdy europejski sprzedawca importuje od razu wszystko co pojawiło się w chinach, możesz tam znaleźć nowe rzeczy, które u nas pojawią się za jakiś czas – jeżeli są wystarczająco dobre. Zdarza się, że sprzedawcy dorzucają jakiś losowy gratis, do paczki. Nie są to drogie czy bardzo użyteczne rzeczy, ale liczy się gest! Przy większych zakupach sklepy oferują różne zniżki co pozwoli zaoszczędzić kilka dodatkowych złotówek.

Mówimy – kupione w chinach, musi być złe lub zaraz się zepsuje. Ale dlaczego tak myślimy? Czasy się zmieniły. Kiedyś używało się rzeczy rodzimej produkcji. Często też importowanych z Rosji czy Niemiec. Były to odkurzacze, młynki do kawy, wiertarki, pralki i nie będę zgadywał co jeszcze. Były to przedmioty ciężkie, ale wytrzymałe. Nie miały wiele funkcji, ale spełniały swoje zadanie. Posiadały bardzo mało elektroniki i dlatego działają do dziś. W tych czasach, aby uzyskać funkcjonalność i mały pobór energii używa się elektroniki, która się psuje. I czy będzie zrobiona tu czy tam, zawsze może się uszkodzić… Przejście do elektroniki było czymś nowym co stwarzało wiele problemów z różnymi sprzętami. Czasy się zmieniły, technika zrobiła krok w przód. Teraz praktycznie każda rzecz jaką znajdziesz w sklepie pochodzi z chin. Może być opatrzona logiem znanej marki, ale czy to oznacza, że będzie produkowana gdzieś u nas?

PLUSY

 • Cena
 • Wybór produktów
 • Gratisy
 • Promocje i zniżki
 • Gwarancja otrzymania DOBREGO towaru lub zwrot pieniędzy

 

Minusy

Minusy będzie łatwiej wymienić. Zacznijmy od początku… Trzeba (nie zawsze) nawiązać kontakt ze sprzedającym. Tu nawet jeżeli nie znacie języka angielskiego (w tym języku zazwyczaj prowadzi się tam konwersję), z pomocą przychodzi popularny tłumacz online. Często, gry widzę jak odpisują mi sprzedawcy, zastanawiam się czy sami nie korzystają z jakiegoś tłumacza (nie, nie uważam się za wszystkowiedzącego super poliglotę).

Zapłaty za zakupione towary dokonuje się online. No właśnie… Czy to jest bezpieczne? Owszem – w przypadku większych stron. Szansa, że zostaniesz oszukany jest zerowa. Kolejny minus, który czeka na Ciebie zaraz po zapłacie to przesyłka. Czekamy od tygodnia do nawet miesiąca!

Zakładając, że towar doszedł, wszystko działa lub wygląda jak należy i jesteśmy zadowoleni. Wystawiamy pozytywny komentarz i cieszymy się zakupionym towarem. Po trzech tygodniach przedmiot się psuje… Czy sprzedawca uzna gwarancję? Bardzo trudne pytanie, bo nie miałem takiej sytuacji. Ale możemy zakładać, że tego nie zrobi. To nie jest Europa, gdzie MAMY PRAWO do gwarancji za zakupiony NOWY towar w przeciągu dwóch lat od dnia zakupu.

Niedawno kontaktowałem się z pomocą sklepu online Aliexpress. Rzekomo w razie problemów nawet po dłuższym czasie, oddadzą nam pieniądze. Postaram się jeszcze raz zadać im to pytanie i opisać na tym blogu, jak miałoby to dokładnie wyglądać i działać.

Kontynuując… Ważnym minusem jest – wątpliwa jakość! Wszystko powstaje z czegoś. Wiemy, że u Nas w Europie mamy jakieś testy i standardy. Czy tam jest tak samo? Często możemy zobaczyć certyfikaty z jakimiś napisami w postaci krzaczków, ale co to jest i jak wpływa na jakość? Czy każdy sprzedawca używa nowych dobrych części czy może używa podzespołów z rozbiórki innych rzeczy? Tego się nie dowiesz.

Dalej na liście znajduje się podatek VAT i cło. Paczki, których równowartość nie przekracza €22 lub €45 (gdy są oznaczone jako prezent) są zwolnione z podatku VAT. Cło trzeba opłacić, gdy cena zakupionego produktu posiada równowartość €150 wzwyż. Jako, że istnieje kilka wyjątków od reguły, zostanie wkrótce napisany osobny artykuł na ten temat.

Ostatnim minusem (chyba) – jest fakt, że gdybyśmy kupili polski produkt, przyczynilibyśmy się do budowy własnej gospodarki, a dzieci w chinach może robiłby to, co dzieci robić powinny (o ile jest jak było kiedyś)…

 

MINUSY

 • Kontakt w j. angielskim
 • Tylko przedpłata online
 • Czas przesyłki
 • Wątpliwa gwarancja po dłuższym czasie
 • Możliwość naliczenia VATu i CŁA
 • Nie wspomagasz polskiej gospodarki